افزودن رکورد

همانطور که در بخش معرفی گفته شد، هر ماژول باید توسط رکوردها آموزش ببیند. در سرویس دسته‌گر واکاویک سه روش برای افزودن رکورد وجود دارد:

  1. افزودن تکی رکورد از طریق پنل
  2. افزودن رکورد از طریق فایل اکسل
  3. افزودن رکورد از طریق دیتاست‌های عمومی

روش اول به دلیل اینکه از طریق پنل انجام می‌شود کمی ساده‌تر است، اما اگر قصد افزودن تعداد رکوردهای زیادی را دارید روش مناسبی نیست. روش دوم مخصوص زمانی است که تعداد رکوردهای زیادی دارید.


افزودن تکی رکورد از طریق پنل

ساده‌ترین روش افزودن رکورد، از طریق پنل است. برای این کار، به صفحه تنظیمات ماژول مورد نظر بروید (برای این کار می‌توانید از منوی سمت راست، روی گزینه «دسته‌گر» کلیک کنید و گزینه «ماژول‌های» من را انتخاب کنید. سپس از لیست ماژول‌های خود، ماژول مورد نظر را انتخاب کنید.). سپس تب «رکوردها و برچسب‌ها» را انتخاب کنید. در داخل این تب، مطابق شکل زیر، گزینه «افزودن تکی رکورد» را مشاهده می‌کنید. روی آن کلید کنید.

رکورد

در این بخش، مطابق تصویر دو textbox مشاهده می‌کنید. برای هر رکوردی که قصد دارید ثبت کنید، در این ورودی‌ها متن و برچسب متناظر با آن را وارد کنید و کلید ثبت را بزنید. با این کار رکوردهای شما ثبت می شود. توجه کنید که اگر قصد ثبت چند رکورد را دارید، باید برای هر رکورد یک بار این کار را انجام دهید. همچنین برای هر متن تنها یک برچسب مشخص کنید. امکان جدا کردن برچسب‌ها با ویرگول و ... وجود ندارد و متنی که در Textbox برچسب وارد می‌کنید، عینا به عنوان یکی از برچسب‌های ماژول شما ثبت می‌شود.


افزودن رکورد از طریق فایل اکسل

درصورتی که تعداد رکورد‌هایی که می‌خواهید ثبت کنید زیاد است، استفاده از روش اول دشوار و زمانبر خواهد بود. در این حالت پیشنهاد می‌کنیم از روش آپلود فایل استفاده کنید. در این روش شما باید یک اکسل شامل دو ستون آماده کنید که در ستون اول در هر سطر متن یکی از رکوردها نوشته شده باشد و در ستون دوم جلوی هر متن، برچسب متناظر با آن نوشته شده باشد. یک نمونه از چنین فایلی را اینجا می‌توانید ببینید.

برای استفاده از این روش، در صفحه ماژول مورد نظر، در تب «رکوردها و برچسب‌ها» گزینه «افزودن رکورد از طریق فایل» را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید فایلی که آماده کردید را آپلود کنید. در آماده کردن فایل به نکات زیر توجه کنید:

  • در حال حاضر تنها فایلهای با فرمت xlsx قابل استفاده هستند.
  • فایل باید شامل دو ستون باشد که در ستون اول متن رکوردها و در ستون دوم برچسب هر یک نوشته شده باشد.
  • سطر اول ستون‌ها نباید عنوان ستون‌ها باشد (سطر اول هم به عنوان یک رکورد در نظر گرفته می شود.)
  • حجم فایل نباید بیشتر از ۵ مگابایت باشد. اگر تعداد رکوردهای شما به حدی زیاد است که حجم فایل اکسل از ۵ مگابایت بیشتر می‌شود، رکوردهای خود را چند بخش کنید، در چند فایل مجزا اکسل ذخیره کنید و فرآیند ثبت رکورد از طریق آپلود فایل را برای هر یک از فایلها جداگانه انجام دهید.
  • فایلهای اکسلی که از نرم افزارهای دیگر به صورت گزارش خروجی دانلود می‌شوند، گاهی تنظیمات متفاوتی دارند و ممکن است هنگام آپلود آنها با مشکل مواجه شوید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم، محتوای داخل فایل خود را کپی کنید و در یک فایل اکسل جدید و یا در نمونه فایل واکاویک Paste کنید.

درصورتی که در آپلود فایل هر مشکلی باشد، پیغام مربوط را مشاهده می‌کنید و می‌توانید به صفحه ماژول برگردید و دوباره فرآیند را انجام دهید.

زمانی که فایل با موفقیت آپلود شد، شما صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که تعدادی از رکوردهای داخل فایل را به شما نشان می‌دهد. در این صفحه بررسی کنید که آیا رکوردهای درست خوانده شده است. گاهی ممکن است اشتباها ستون متن و برچسب را جابه جا در نظر گرفته باشید. اگر همه چیز درست است گزینه ادامه را انتخاب کنید و اگر مشکلی مشاهده می‌کنید گزینه بازگشت را انتخاب کنید تا بتوانید فایل جدیدی بازگزاری کنید.

اگر گزینه ادامه را انتخاب کردید، افزودن رکورد‌های شما آغاز می‌شود. این کار بسته به تعداد رکوردهای شما ممکن است مدتی زمان ببرد. پس از اتمام افزودن رکوردها، زمانی که به صفحه ماژول برگردید، مطابق شکل زیر می بینید که رکوردهای مورد نظر اضافه شده اند.

توجه کنید که در فرآیند افزودن رکوردها از طریق فایل، اگر مشکلی در یک رکورد وجود داشته باشد(متن خالی باشد یا ...) آن رکورد اضافه نمی‌شود. درنهایت تعداد رکوردهای اضافه شده، از باکس‌های وضعیت ماژول، مطابق شکل پایین قابل مشاهده خواهد بود تعداد رکوردها


افزودن رکورد از طریق دیتاست‌های عمومی

به زودی!