دسته‌بندی

کارکرد نهایی هر ماژول دسته‌گر، دسته‌بندی متن و اختصاص یک یا چند برچسب به هر متن است. دسته‌بندی در واکاویک از چند طریق می‌تواند انجام شود:

  1. دسته‌بندی از طریق پنل (برای تست عملکرد)
  2. دسته‌بندی از طریق فایل
  3. دسته‌بندی از طریق API
  4. دسته‌بندی از طریق افزونه‌ها

دسته‌بندی از طریق پنل

اهمیت و کارکرد سرویس دسته‌گر واکاویک، در پردازش خودکار متن است، و در نتیجه روشهای اصلی استفاده از این سرویس API ها خواهند بود. اما گاهی لازم است نحوه عملکرد ماژول تست و ارزیابی شود. بهترین روش برای تست عملکرد یک ماژول دسته‌گر از طریق پنل وبسایت است.

برای این کار، به صفحه ماژول مورد نظر بروید، تب «دسته‌بندی» را انتخاب کنید و روی «دسته‌بندی» تکی کیک کنید. در باکس «متن»، متن مورد نظر را وارد کنید و کلید ثبت را بزنید. با این کار، پس از چند لحظه کادری در پایین نمایش داده می‌شود که نتیجه دسته‌بندی را نمایش می‌دهد.


دسته‌بندی از طریق فایل

هنگامی که اتصال از طریق API برای شما مطلوب نیست، یا تا زمانی که فرصت نکردید برنامه یا اپلیکیشن خود را از طریق API به ماژول مورد نظر متصل کنید، می‌توانید از فایل اکسل برای دسته‌بندی استفاده کنید.

برای این کار لازم است یک فایل اکسل آماده کنید که تنها یک ستون داشته باشد. هر یک از متن‌هایی که می‌خواهید دسته بندی شود را در این ستون وارد کنید. سپس به صفحه ماژول مورد نظر بروید، تب «دسته‌بندی» را انتخاب کنید و روی «دسته‌بندی از طریق فایل» کلیک کنید. در این بخش می‌توانید فایل مورد نظر را آپلود کنید. در آماده کردن فایل به نکات زیر توجه کنید:

  1. در حال حاضر فقط فایلهای با فرمت xlsx قابل قبول است.
  2. ایل باید شامل یک ستون باشد که در هر سطر آن یک متن برای دسته بندی نوشته شده باشد.
  3. سطر اول نباید عنوان باشد (سطر اول هم به عنوان یک متن برای دسته بندی در نظر گرفته می شود.)
  4. حجم فایل نباید بیشتر از ۵ مگابایت باشد. درصورتی که تعداد رکوردهای شما به قدری زیاد است که حجم فایل بیشتر از ۵ مگابایت می‌شود، رکوردهای خود را چند بخش کنید و در چند فایل اکسل مجزا ذخیره کنید، و هریک از فایلها را جداگانه برای دسته بندی آپلود کنید.
  5. فایلهای اکسلی که از نرم افزارهای دیگر به صورت گزارش خروجی دانلود می‌شوند، گاهی تنظیمات متفاوتی دارند و ممکن است هنگام آپلود آنها با مشکل مواجه شوید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم، محتوای داخل فایل خود را کپی کنید و در یک فایل اکسل جدید و یا در نمونه فایل واکاویک Paste کنید.

درصورتی که در آپلود فایل هر مشکلی باشد، پیغام مربوط را مشاهده می‌کنید و می‌توانید به صفحه ماژول برگردید و دوباره فرآیند را انجام دهید.

زمانی که فایل با موفقیت آپلود شد، شما صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که تعدادی از سطرهای داخل فایل را به شما نشان می‌دهد. در این صفحه بررسی کنید که آیا سطرها درست خوانده شده است. اگر همه چیز درست است گزینه ادامه را انتخاب کنید و اگر مشکلی مشاهده می‌کنید گزینه بازگشت را انتخاب کنید تا بتوانید فایل جدیدی بازگزاری کنید.

اگر گزینه ادامه را انتخاب کردید، دسته‌بندی متن‌ها آغاز می‌شود. این کار بسته به تعداد سطرها ممکن است مدتی زمان ببرد. پس از اتمام دسته‌بندی، گزینه دانلود فایل دسته بندی نمایش داده می‌شود، با کلید بر روی این گزینه، فایل نتیجه دسته‌بندی دانلود می‌شود.

در فایل نتیجه دسته‌بندی، به ازای هر متنی یک سطر در نظر گرفته شده است و در مقابل هر متن نتیجه آن نمایش داده می‌شود.


دسته‌بندی از طریق API

این بخش به تفصیل در صفحه مستندات API تشریح شده است


دسته‌بندی از طریق افزونه‌ها

افزونه‌ها این امکان را به شما می‌دهند که بدون اتصال به API و بدون نیاز به بارگزاری فایل، در هر نرم افزاری که در آن با داده‌های خود کار می‌کنید، از واکاویک استفاده کنید. در حال حاضر افزونه اکسل آماده استفاده است که در این صفحه روش استفاده از آن توضیح داده شده است.